Balmar Alternator 100 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount K6 Pulley w/Isolated Ground [621-100-K6]
SKU:
97460
UPC:
MPN:
621-100-K6
Condition:
Brand New
Availability:
In Stock
Shipping:
Questions? Call us at (800) 305-2726 for help.
30-Day Returns Policy
Authorized Dealer
Free Shipping*
Financing Available
Description
Alternator 100 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount K6 Pulley with Isolated Ground
Alternator, 621 Series, 100A, 12V, Spindle Mount (Single Foot), 1-2in, K6 Serpentine Pulley, Isolated Ground 1" Motorola-Style Mounting;  Typical for Westerbeke, Lehman, Hino & Pathfinder Engines 2" Delco-Style Mounting;  Typical for Volvo Penta (Gas & Diesel), John Deere, Perkins, Mercruiser, Pleasurecraft, Crusader, Indmar, Marine Power & other GM-based Engines
Replaces: 621-100-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 100A